Varna in trajnostna mobilnost - LogoMan.si
| Članek je bil prebran 675 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

V zadnjih nekaj letih so podnebne spremembe postale zelo realna in hitro bližajoča grožnja, ki grozi s trajno spremembo življenja kot ga poznamo. Da se izognemo tej grožnji moramo spremeniti svoje navade, med te navade pa spadajo tudi načini kako se premikamo od ene do druge točke. Pri zmanjšanju grožnje podnebnih sprememb mobilnost namreč igra veliko vlogo. Zahteva namreč prehod v bolj trajnostno mobilnost, ki pa mora biti hkrati tudi varna mobilnost.

Prihodnost

Prihodnost mobilnosti

Pri trendih novih načinov mobilnost se največkrat omenja elektriko. Prihodnost v električnih prevoznih sredstvih, predvsem električnih avtomobilih, vidi tudi Stojan Petrič, predsednik NS Kolektorja Holdinga,  hkrati pa poudarja tudi vedno večjo pomembnost dobro razvitega javnega prometa. Trenutni trendi nakazujejo vedno večjo popularnost tako imenovanih spalnih vlakov, katerih priljubljenost se je povečala tudi po zaslugi mlade podnebne aktivistke Grete Thunberg.

Elektrifikacijo mobilnosti kot trend za prihodnost vidi tudi direktorica AMZS Lucija Živa Sajevec, ki celotno podjetje vodi v bolj trajnostno in zeleno delovanje in zaradi novih, neslišnih električnih vozil posveča vedno več pozornosti tudi prometni varnosti. Prihodnost v električnih prevoznih sredstvih pa vidi tudi direktor Inštituta za civilizacijo in kulturo Andrej Brglez, ki velja za enega največjih strokovnjakov za področje varnosti v prometu. Kot strokovnjak za varnost pa opozarja tudi na pasti, ki jih s seboj prinašajo nova elektrificirana prevozna sredstva, v svojih opozorilih pa se osredotoča predvsem na novost v prometu – električne skiroje.

Nova mobilnost naj bo varna mobilnost

Prometna varnost je večna tema, s katero se ukvarja veliko vladnih in tudi nevladnih organizacij, med katerimi s svojimi inovativnimi kampanjami nedvomno izstopa Zavod vozim. Velika pomanjkljivost teh organizacij pa je, da se posvečajo tradicionalnim vidikom prometne varnosti, torej vožnji pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih substanc, manj pa se ukvarjajo z novimi oblikami mobilnosti in nevarnostmi, ki jih prinašajo s seboj.

Se pa z novostmi ukvarja Inštitut za civilizacijo in kulturo. Direktor Andrej Brglez namreč zagovarja zakonodajno ureditev novih prevoznih sredstev, zlasti električnih skirojev, ki po njegovem mnenju predstavljajo eno večjih nevarnosti, zlasti za pešce, saj so hitri in, kar je najbolj nevarno, tihi. Električni skiroji pa predstavljajo nevarnost tudi za uporabnike skirojev, saj so njihove poškodbe zelo pogoste. V letu 2019 je tako ljubljanski Univerzitetni klinični center poročal o velikem številu poškodovanih uporabnikov skiroja (samo do konca meseca avgusta jih je bilo približno 220), zaradi česar vsem uporabnikom električnih skirojev priporočajo uporabo čelade, čeprav le-ta zakonsko ni obvezna.

Kako lahko sami prispevamo k trajnostni in varni mobilnosti

Za trajnostno in bolj varno mobilnost se lahko zavzemamo že sedaj, prihodnost je namreč že tukaj. K bolj trajnostni mobilnosti tako lahko prispevamo na različne načine. Začnemo lahko s tem, da zmanjšamo svojo lastno potrebo po mobilnosti – zmanjšamo število krajših voženj, ki jih lahko namesto z avtomobilom opravimo z uporabo javnega prevoza, kolesa ali pa celo peš, za premagovanje tako krajših kot daljših razdalj lahko uporabljamo kolo, ki velja za optimalno prevozno sredstvo, povečamo lahko uporabo javnega prevoza, nakupujemo bolj lokalno ter s čim bolj energetsko varčno in učinkovito vožnjo avtomobila. Za prometno varnost pa bomo najlažje poskrbeli tako, da sami upoštevamo načela prometne varnosti ter smo v vsakem trenutku pozorni na ostale prometne udeležence okoli nas.

© 03. 05. 2025 - LogoMan.si. Oglaševanje.