Lekarniška dejavnost - LogoMan.si
| Članek je bil prebran 1.348 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Lekarniška dejavnost je del zdravstvene dejavnosti, katere namen je nabavljanje, izdelovanje in preverjanje kakovosti zdravil ter pomožnih zdravilnih sredstev. Naloga lekarniške dejavnosti je tudi izdajanje zdravil in preskrba prebivalstva, javnih zdravstvenih zavodov in drugih organizacij z le-temi, prav tako pa tudi dejavnost svetovanja pri predpisovanju in uporabi zdravil. Lekarne lahko opravljajo še dejavnost preskrbe z ortopedskimi oz. medicinskimi pripomočki, sredstvi za nego in drugimi sredstvi za varovanje zdravja ter veterinarska zdravila. Torej je lekarniška dejavnost javna služba, ki jo lahko opravljajo le javni lekarniški zavodi ter zasebni lekarnarji s koncesijo, katero pridobijo le z naslednjimi zahtevami:

zaposlena v lekarniPodružnica lekarne je enota lekarne izven sedeža lekarne, ki sicer ne izpolnjuje vseh pogojev za lekarno. Ni pravno samostojni javni zavod oz. je podružnica zasebne lekarne s koncesijo. Zagotavlja le gotova zdravila in sme delovati le pod strokovnim nadzorom lekarne, ki jo je organizirala.

Bolnišnična lekarna nabavlja in izdeluje zdravila ter sredstva za zdravljenje in z njimi oskrbuje bolnišnico, izjemoma pa lahko izdaja zdravila tudi zunanjim pacientom, če so le ti v času hospitalizacije prejemali določena zdravila, pa je terapija s tovrstnimi zdravili potrebna še po odpustu pacienta v domačo oskrbo, tovrstnih zdravil pa ni mogoče pridobiti drugje.

Farmacevtsko strokovno delo v lekarni opravljajo farmacevtski strokovni delavci:

Farmacevtski strokovni delavci lahko samostojno opravljajo delo, ko opravijo pripravništvo ter strokovni izpit za njihovo stopnjo izobrazbe. Pripravniška doba za farmacevtske inžinerje je 9 mesecev, za farmacevtske tehnike pa šest mesecev.

© 04. 05. 2025 - LogoMan.si. Oglaševanje.