Koga rešujemo, ko rešujemo banke? - LogoMan.si
| Članek je bil prebran 1.648 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Evropa naj bi v letošnjem letu že nekoliko izplavala iz krize. V severnejših deželah, zlasti v Nemčiji, že govorijo o znakih gospodarskega okrevanja, a so zaenkrat z napovedmi še previdni. Južna Evrope velikih sprememb na bolje še ni občutila, nekateri so celo prepričani, da gospodarstvo tam še ni doseglo dna. Kaj torej lahko pričakujemo v letošnjem letu?

DenarEvropa se je trenutno osredotočila predvsem na reševanje bančnih ustanov, na podlagi česar bi se nato, ko bodo banke okrevale, lahko reševalo gospodarstvo. Pri nas se trenutno rešuje najbolj zadolžene banke, na katere so s prstom pokazali rezultati stresnih testov. Država trenutno vso svojo pozornost namenja zagonu slabe banke in pa sanaciji problematičnih bank. Navadni ljudje s situacijo seveda niso zadovoljni. Vsakih nekaj let se namreč najde kakšna luknja v našem bančnem sistemu, ki jo nato z davkoplačevalskih denarjem krpamo. Koga torej v resnici rešujemo, ko pa se situacija za navadne državljane že zadnjih deset let ne izboljšuje?

Ljudje so začeli dvomiti v uspešnost dokapitalizacije bank, saj se zdi, da denar ne odteka tja, kamor bi moral. Povrh vsega se pri takšnem reševanju dejansko rešuje ustanove, ki so slabo finančno situacijo pomagale ustvariti – rešuje se torej tiste, ki bodo nemara že čez nekaj let spet povzročili podobno situacijo. Pri tem ostaja veliko področij, ki bi bila prav tako potrebna finančnih injekcij in vložkov (izobraževanje, kultura, zdravstvo), pa slednjih vselej zmanjka, ker rešujemo banke.

Po ustanovitvi slabe banke in sanaciji zadolženih bank ne preostane drugega, kakor da počakamo, kakšni bodo učinki tokratnega reševanja. Samo upamo lahko, da smo tokrat luknjo dovolj močno zakrpali.

© 29. 03. 2024 - LogoMan.si. Oglaševanje.