Glivično vnetje, doleti, po statističnih podatkih, skoraj tri četrtine ženske populacije[1], vsaj enkrat, v njihovi rodni dobi. Ko se znaki (pordelo, srbeče spolovilo, belkast izcedek…) pojavijo prvič, ga brez prevelikega razmišljanja pozdravimo s kremo ali tabletami oz. s primernim zdravilom, ki deluje antifungalno. Ko se ponovi, pričnemo razmišljati in brskati globlje ter iskati vzroke za ponavljanje vnetja. Zakaj je prišlo ponovno do vnetja? Kaj smo naredili narobe. Dobra novica je, da lahko svoj imunski sistem in telo okrepite na naraven način, s pravilno prehrano. In šele nato z zdravili.
Med najpogostejše faktorje, ki lahko pripeljejo do ponovitve tega, za ženske, izredno neprijetnega vnetja prištevamo zdravljenje z antibiotiki. Antibiotiki so izredno koristni, saj v času bolezni uničijo škodljive bakterije in nam pomagajo, da čimprej ozdravimo, a po drugi strani lahko uničijo tudi koristne bakterije, ki naš imunski sistem ohranjajo zdrav. Nekateri ravno zato, hkrati z antibiotiki jemljejo oz. uživajo tudi probiotike in tako vzdržujejo kislo bazično ravnovesje v svojem organizmu. Drugi razlogi, ki lahko sprožijo ponovitev vnetja so izpostavljenost stresu in hiter tempo življenja, pretesna oblačila iz nezračnih materialov, kontracepcijska sredstva, nosečnost, menopavza ali sladkorna bolezen in nepravilna prehrana.
Še več o vzrokih ponavljanja si preberite tukaj.
Nepravilna oziroma nezdrava prehrana[2] lahko naš organizem ‘onesnaži’ s preveliko količino ogljikovih hidratov oz. enostavnih sladkorjev in spodbudi razvoj pogojev (beri zmanjša kislost nožnice), ki jih škodljive bakterije ljubijo in jih izkoristijo za svoje razmnoževanje. Izločite ali zmanjšajte količino:
Ne le s hrano, glivično vnetje se zdravi tudi s produkti, antimikotiki, ki so na voljo v lekarnah brez recepta in delujejo protiglivično (na primer Lomexin kapsule ali krema). Tovrstna zdravila delujejo hitro in tako, da nudijo dolgotrajno zaščito.[3] Na voljo so večinoma v dveh oblikah: kot krema, ki se jo namaže na spolovilo ali z aplikatorjem vnese v nožnico, ali kot vaginalne tablete, ki so oblikovane tako, da si jih brez težav vstavite v nožnico. Doziranje je za vsako omenjeno vrsto zdravila specifično. Pri tem se velja natančno držati navodil, ki vam jih dajo v lekarni oz. ki so navedena v priloženih navodilih za jemanje.
[1] EGAN ME, LIPSKY MS. Diagnosis of vaginitis. Am Fam Physician 2000;62(5):1095-1104
[2] https://www.livestrong.com/article/198027-what-foods-can-cause-a-yeast-infection/
[3] LAWRENCE AG. At al. Curr Med Res Opin 1990; 12 (2):114-9